Rostlina měsíce
Nedá mi to nezmínit jak jsem pro nás smil vlastně objevila. Jak i napovídá jeho název přeložený z latiny „ Zlato slunce“ ,byla to opravdu asi nebeská vyšší moc. V začátcích mého rostlinovědění jsem zakoupila čtyři malé nekvetoucí rostliny u vědomí,že se jedná o levanduli. Jaké bylo moje překvapení když se místo fialových paliček objevila zářící žlutá sluníčka. Tedy mojí školácké chybě vděčím za tuto méně známou a přece tak zajímavou rostlinu. Její využití v lidovém léčitelství je opravdu velice široké. Stejně hezky však vypadá v bylinkovém záhonu, kde vytváří stříbřité ostrůvky nebo v suchých vazbách. A co víc i když se jedná jak se dočtete dále původem o rostlinu středomořskou ani mráz ji neskolí. Podle našich vlastních zkušeností jí její jemný kožíšek uchrání i před tuhým mrazem.
Původ:
Jak už sám název napovídá je ořešák královský vznešeného původu snad až z dalekého Perského zálivu. Některé zdroje uvádějí, že jsou jeho domovinou kraje rozprostírající se mezi Černým a Kaspickým mořem. Na slunečném předhůří Kavkazu roste tak hojně, že vytváří až lesní porosty. V časech velkých stěhování národů se dostal Juglans regia v překladu z latiny ořech neboli „Královský žalud Jupiterův“ přes Řecko, Řím a Francii – odtud název vlašský – welsch (Welche nebo Wale byli dříve označováni naši galští a románští sousedé) na stoly královského dvora v Německu a odtud dále do našich zeměpisných šířek. Do Anglie a Irska jej přinesli Římany vytlačení Keltové. Dnes se s jeho širokou korunou můžeme setkat i na chráněných návrších pobřeží severního moře, avšak nikdy ne na písečném podloží.
Nedá mi to u rajčete nezmínit i trochu systematiky.
Rod lilek (Solanum) je největší rod čeledi (Solanaceae) lilkovitých objímající až 2300 druhů mezi než patří důležité kulturní plodiny jako brambory, rajče, tabák, paprika, lilek, ale na druhou stranu i planě chceteli „divoce“ rostoucí rostliny s vysokým obsahem prudce jedovatých alkaloidů. Vezměme jako příklad všem známý domácí rulík zlomocný. Generace našich předků sběračů a cestovatelů nám proklestila cestu a tak dnes z brambory určitě nikdo nebude jíst její plody (pozor prudce jedovaté!) a z rajčat naopak jejich hlízy nebo zelené plody, které také mohou vyvolat u slabších jedinců otravy. Tuto toxicitu způsobuje v zelených plodech, ale i na světlo vystavených zelených částech bramborových hlíz obsažený hořce chutnající alkaloid Solanin. Co se týče obsahu látek, zapřičiňujících závislosti – jako například alkaloidy (alfa-tomatin) nebo steroidy, určitě stojí za zamyšlení proč jsou rajčata tak oblíbenou zeleninou. A’propos nejvyšší obsah účinných látek v rostlině je zpravidla v semenech nebo kořenech (hlízách) tedy orgánech, které mají zabezpečit další rozmnožování a tak je vyšší obsah těchto látek v těchto částech rostliny jakousi přirozenou ochranou před jejich zkázou.
V Evropě se daří tomuto na pryskyřice velice bohatému jehličnatému stromu od suchých oblastí centrální Francie až po studené severní státy. U našich západních sousedů se jí říká červená jedle. Na rozdíl od té bělokoré bere život jaký je. Jako poslušný voják stojí v řadě a začlení se vždy tam kam je jí to určeno. Zajímavé je že její kůra chutná spárkaté více než ta z jedlí bílých. Jakási skrytá symbolika její přirozené jednoduchosti? Stradivari, Amanti, Bergonzi a jiní známí řemeslní zhotovitelé houslových nástrojů naproti tomu sáhnou právě po té bělokoré.
Obyčejná nenápadná líska. V některých regionech pro svá lísková dvojčátka a další čátka nazývána také mnoholáskovníček. Tichou poštou to nemáme daleko k lískovníčku nebo chcete-li lísce. Botanicky jednodomý keř z čeleni břízovitých, vzácně strom s šedohnědou borkou.
V naprostém protikladu ke svému vzhledu byla však již našimi předky považována za jednu z nejhodnotnějších a nejuctívanějších rostlin. Právem. Který keř se může pochlubit tak širokou škálou využití a vlastností, pro něž snad nestačí ani všechna písmena abecedy.
Když jsem volila téma lednovo-únorového Občasníku tak mi určitě nepřišly na mysl všechny možné souvislosti. Při volbě rostliny, která by dobře reprezentovala získávání vlastní osevu, který je a bude stále důležitější pro náš život na této planetě mi ale zcela samovolně napadla Petržel. A hleďte moje dcera Petra (v překladu tvrdý kámen) přivedla v těchto únorových dnech na svět krásného syna Františka. Tedy se tentokrát budeme věnovat rostlině se stejným názvem a silnými hojivými a posilujícími účinky.
Růže šípková je rostlinný druh čeledi růžovitých (lat. Rosaceae). S velikým odstupem od ostatních je nejčastěji divoce rostoucím druhem rodu růží (lat. Rosa) ve střední Evropě. Druhový přívlastek canina znamená něco takového jako podpsa nebo chcete-li méněcenná, prašivá. Její triviální název psí růže tak nemá se psy nic co do činění, nýbrž znamená, že se dá najít prakticky kdekoliv na světe. Z povrchního lidského pohledu tedy žádná vzácnost.
O vínu bylo napsáno opravdu již mnoho. Jakpak také ne, vždyť jde bezesporu o jednu z nejstarších a celosvětově zemědělsky nejdůležitějších kulturních rostlin. Botanicky jde o liánu, která může dosáhnout délky až 10 m. Ušlechtilá forma révy vinné je poddruh révy vinné a byla údajně vyšlechtěna již před asi 7000 lety v oblasti dnešní Palestiny, Sýrie a Egeje z divoké formy révy vinné. Ta je na rozdíl od té ušlechtilé formy dvoudomá a cizosprašná. Udává se, že do dnešních dnů bylo vyšlechtěno na 16 000 révových odrůd.
„Jsou stromy, které si budeš do smrti pamatovat jako některé lidské tváře; jsou stromy, které jsou téměř svaté.“ (Karel Čapek)
Taky by vás zajímalo, proč byla právě lípa zvolena naším národním stromem? Budou to ty srdíčka v koruně?
Tedy...
Jak už to tak často bývá, přichází příroda se svými dary sama až skoro k prahům našich domovů a my na to pohlížíme spíše s nevůlí. Ne jinak je tomu i v případě černého bezu. Možná je to tím českým názvem. Například v německy mluvících zemích je jeho název poněkud poetičtější, Holunder. Ve volném překladu to znamená patřící dobrotivé a přírody znalé paní Holle, která ukryta v tomto keři přináší požehnání domu a jejím obyvatelům.
Strana 1 z 2
- Začátek
- Předchozí
- 1
- 2
- Následující
- Konec