rajceNedá mi to u rajčete nezmínit i trochu systematiky.

Rod lilek (Solanum) je největší rod čeledi (Solanaceae) lilkovitých objímající až 2300 druhů mezi než patří důležité kulturní plodiny jako brambory, rajče, tabák, paprika, lilek, ale na druhou stranu i planě chceteli „divoce“ rostoucí rostliny s vysokým obsahem prudce jedovatých alkaloidů. Vezměme jako příklad všem známý domácí rulík zlomocný. Generace našich předků sběračů a cestovatelů nám proklestila cestu a tak dnes z brambory určitě nikdo nebude jíst její plody (pozor prudce jedovaté!) a z rajčat naopak jejich hlízy nebo zelené plody, které také mohou vyvolat u slabších jedinců otravy. Tuto toxicitu způsobuje v zelených plodech, ale i na světlo vystavených zelených částech bramborových hlíz obsažený hořce chutnající alkaloid Solanin. Co se týče obsahu látek, zapřičiňujících závislosti – jako například alkaloidy (alfa-tomatin) nebo steroidy, určitě stojí za zamyšlení proč jsou rajčata tak oblíbenou zeleninou. A’propos nejvyšší obsah účinných látek v rostlině je zpravidla v semenech nebo kořenech (hlízách) tedy orgánech, které mají zabezpečit další rozmnožování a tak je vyšší obsah těchto látek v těchto částech rostliny jakousi přirozenou ochranou před jejich zkázou.

K přípravě pokrmů je tedy radno používat celé plody nezbavené semen. Chuť a účinky jsou daleko intenzivnější.

Co se týče dalších důležitých látek, které kromě známých vitamínů C a A přichází u rajčete v úvahu zmínit, je to určitě barvivo Lycopin nebo Polyfenoly. Tyto látky jsou silnými antioxidanty a předchází tak onemocněním srdce a oběhového systému nebo i k poklesu vyšší hladiny cholesterolu. Je-li rajčatová hmota ohřátá (například domácí Kečup) ještě se zvyšuje účinek chcete-li biologická dostupnost těchto látek pro naše tělo. Nejnovější studie poukazují i na to, že by mohly být účinné při léčbě rakoviny prostaty. Jen mi přijde jestli záležitost opět není o něco jednodušší a vzhledem k tomu, že rajský plod byl vždy považován také za afrodisiakum, tedy svým způsobem omamnou plodinu jsou jeho účinky možná daleko jednodušší. Psychická pohoda a vyrovnanost (tam patří určitě i ta sexuální) léčí vše.

Ale nechme studie studiemi. Vždy záleží na dávce a stejně jako je tomu v přírodě a všechno jednostranné monokulturní je nezdravé, stejně tak by se měl člověk stravovat pestře a vypěstovat si tak pestré stravovací závislosti.

Zajímavá je i cesta rajčete na evropský stůl, stejně jako různorodost jeho forem, chcete-li odrůd.

Až při své druhé objevné cestě do Ameriky v roce 1498 vzal s sebou Kryštof Kolumbus několik rostlin do Evropy. Tak našly tyto rostliny své rozšíření nejprve v jižních oblastech Evropy.

Teplé klima Španělska, Itálie a Portugalsko bylo podobné tomu v domovině, což usnadnilo jeho pěstování. Zpočátku však nebyly pěstovány ke konzumaci, ale jako okrasná rostlina. K jeho plodům, a ne nadarmo, panovala totiž velká nedůvěra vzhledem k velké podobnosti této rostliny s například v našich končinách prudce jedovatým rulíkem zlomocným. Obzvlášť v Anglii a severní Evropě panovala tato skepse po staletí. Na vině však nebylo vlastní rajče nýbrž nádobí a příbory jimiž byly konzumovány. V 16. století bylo velice oblíbené cínové a to uvolňovalo při s tyku s touto kyselou zeleninou jedovaté olovo.

Nedůvěrava v údajně jedovaté plody byla vyjasněna až v 18 století, kdy švédský biolog Carl von Linné zařadil systematicky tuto rostlinu mezi lilkovité, v kteréžto čeledi existují i prudce jedovaté rostliny nebo rostliny s jedovatými částmi. Například nezralé zelené rajče nebo jeho ostatní části obsahují vysoké koncentrace alkaloidů, které mohou vést ke zdravotním potížím. Z tohoto pohledu byly středověké obavy oprávněné.

Zajímavé jsou také další názvy rajčat v Evropě jako například pomme d’amour – jablko lásky ve Francii nebo jejich další názvy, které se vynořily v průběhu dějin.  Například Lycopersicon v překladu Vlčí broskev.

A stejně tak sortiment rajčat. Od maličkých velice aromatických rybízové hrozny připomínajících odrůd Lycopersicon Pimpinelifolium, které divoce rostou na tichomořském pobřeží Ekvádoru a Peru až k pravé těké váze například Volského srdce nebo ananasových odrůd. K mání jsou dokonce i duté odrůdy, které se hodí k plnění jako Liberty Bell.

 

Text + foto: vlastní Pavlína Veselá

Zdroj: Eve 8/18

Wikipedie.de

Joomla templates by a4joomla