S tebou je mi líp

Další kombinace, která prostě bez hlubokých vědeckých analýz funguje je kombinace Vikvovité – Tykvovité

Možná je to opět spíše záležitost půdního prostředí. Je známo, že vikvovité uvolňují do půdy pomocí bakterií látky dusíkaté povahy, které potřebují pro svoji výživu v hojnější míře právě tykvovité.

Některé věci jsou asi trochu mezi nebem a zemí a ve své podstatě jde o souhru více faktorů, které by asi bylo zbytečné podrobněji rozepisovat. Můžeme se jen domnívat, že asi zřejmě právě produkce červéného barviva betalainu (chemicky se jedná o alkaloid) prospívá zdravému růstu brukvovitých. Prostě to tak je, sousedství červené řepy a brukvovitých je oboustranně prospěšné.

Vyzkoušejte!

Vysejte směrem k západu malé políčko měsíčku, ten může ostatně tancovat všude v záhonech. Po odkvětu tvoří jeho stvoly „zvýšený záhon“, přes který se výhony mohou pnout a jsou tak lépe vystaveny teplým slunečním paprskům. Pár zbylých květů vytváří neustále malý ochranný oblak a výhony tak mají také menší kontakt se zemí, což omezuje rozšíření plísňové nákazy a hniloby.

Nejenže saturejka svými éterickými oleji (karvakrol, cymol) odpuzuje nechtěné návštěvníky a plísně, ale také je hned po ruce pokud budete luštěniny tepelně upravovat.

 

Silice cibulové natě (allin, allicin) vytvářejí ochranný neviditelný závoj, který nevoní pochmurnatce mrkvové a éterický olej obsažený v mrkvové nati zase nemá v libosti květilka cibulová.

 

 

Joomla templates by a4joomla