Puzzle
Drobný stavební prvek – pro zobytnění zahrad zhotovujeme také návrhy a výkresové zpracování pergol, altánů, skleníků, suchých zídek, treláží a malých posezení a jejich ozelenění vhodnými popínavými rostlinami.
Dům – i zelené prvky domu, myšleno terasa, balkon, lodžie nebo okenní parapety mohou být malými ekologicko-dynamickými zahrádkami, které budou takříkajíc po ruce, pokud například zatoužíte po osvěžujícím nápoji s mátou nebo bylinkách do tvarohu. Ani nemluvě o tom, že za teplých podvečerů a nocí pak přímo vyzývají svojí vůní k posezení a na rozdíl od nás nevoní dotěrnému hmyzu.
Pro osazení rostlin se snažte využít přírodní terakoty – je dekorativní a lépe hospodaří s teplem a vodou.
Dvorek – i na malém zatravněném dvorku jsou k nalezení rostlinky s chutí a účinky přímo zázračnými, které si poradí i s pravidelným sekáním. Pokud je Vaším domácím stromem strom ovocný nebo přímo třešeň, pak jí dobře posloužíte společností routy vonné, která odpuzuje mravence. Bříza ta Vám zase pomůže s odvodněním. Stinná zákoutí přenechte břečťanu nebo vlaštovičníku, jehož filigránské listy jsou nejen léčivé, ale i krásné.
Jezírko - snad nejlepším příkladem rovnováhy mezi rostlinnou a živočišnou říší je jezírko bez filtrace, provzdušňování a chemie. V dobře založeném jezírku o minimálních rozměrech 4 x 2 x 1,1 m (dxšxh) a třemi zónami, se můžete tešit z krásných květů leknínů nebo sledování vodních živočichů. Viděli jste už někdy na lovu potápníka? Mokřadní zóna je ideálním napájecím místem pro včelky. A pokud ryby i při největší snaze nepřežijí krutější zimy pak nezoufejte, rychle je nahradí žáby a mloci. Ti spořádají taky hodně komářích larev, potom strach z komárů určitě mít nemusíte. V době sucha je jezírko také ideálním přírodním rezervoárem dešťové vody. I okolí jezírka může být zdrojem netradičních druhů rostlin pro zpestření Vašeho jídelníčku.
Keřová partie - i zde je uplatněn náš základní princip vzájemné prospěšnosti rostlinného a živočišného společenství. Keře jsou ideálním místem pro hnízdění ptáků, kteří Vám pomůžou s nežádoucím hmyzem. A že Vám sem tam sní i nějakou tu bobulku jim odpustťe. Můžete je při tom pozorovat a to taky stojí za to. Zároveň nám jde i o to, aby keře po celý rok něčím upoutaly (Vás i živočichy), ať už je to brzké kvetení už koncem listopadu, jako například u jasmínu nahokvětého, jejich stálezelenost nebo barevnost větví v zimě, něžná krása křehkých květů třeba lískovníčku v brzkém jaře, vůní svých květů u zimolezů a přísavníku v létě nebo barvou plodů a listů na podzim, jako například u muchovníku nebo hlohyně. Půdopokryvné rostliny zase zajistí potřebný stín, nebudete pak muset plýtvat vodou. Zároveň jsme opět kladli důraz na aspekt kulinářského použití vysazených rostlin. Naší specialitou je i navrhování a realizace vhodných zahradních živých plotů.
- bergenie srdčitá (Bergenia cordifolia)
- bohyška (Hosta)
- cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium)
- cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana 'Ellwoodii')
- dlužicha (Heuchera hybrida 'Berry Smoothie')
- dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii 'Atropurpurea')
- hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea 'Orange glow')
- hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea 'Soleil d´Or')
- hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea 'Dart´s Red')
- jalovec polehlý (Juniperus horizontalis)
- jalovec šupinatý (Juniperus squamata)
- jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum)
- javor dlanitolistý (Acer palmatum 'Orange dream')
- jilm habrolistý (Ulmus minor)
- kdoulovec nádherný (Chaenomeles superba)
- lískovníček chudokvětý (Corylopsis pauciflora)
- mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium)
- mitrovka velkokvětá (Tellima grandiflora)
- muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii)
- růže damašská (Rosa x damascena)
- růže svraskalá (Rosa rugosa)
- svída bílá (Cornus alba)
- svída výběžkatá (Cornus stolonifera 'Flaviramea')
- zerav západní (Thuja occidentalis)
- zimolez Henryův (Lonicera Henryi)
- zimolez Heckrottův (Lonicera x Heckrotii)
Lesík – partie lesíka byla opět koncipována pro použití k léčebným a kulinářským účelům a nesmí v něm samozřejmě chybět ani hadník, ježčí hromada a budka pro sovu.
- bříza bělokorá (Betula pendula)
- bez černý (Sambucus nigra)
- celík zlatobýl (Solidago virgaurea)
- česnek medvědí (Allium ursinum)
- jahodník obecný (Fragaria vesca)
- jaterník trojlaločný (Hepatica nobilis)
- kakost smrdutý (Geranium robertianum)
- kapraď samec (Dryopteris filix-mas)
- líska obecná (Corylus avellana)
- maliník obecný (Rubus idaeus)
- mařinka vonná (Galium odoratum)
- ořešák vlašský (Juglans regia)
- plicník lékařský (Pulmonaria officinalis)
- smrk ztepilý (Picea abies)
- temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa)
- trnka obecná (Prunus spinosa)
- udatna lesní (Aruncus vulgaris)
Loučka – časem sama "přijde" i spousta rostlin s léčivými účinky. Nechte se překvapit a mějte odvahu nechat louku růst. Trochu jí snad jenom pomozte vysazením narcisů , krokusů nebo ocúnů.
Předzahrádka – zkuste něco trocu jiného. V předzahrádce doporučujeme malý keřový prvek. Vzdušný nebo stínící podle konkrétních podmínek a zajímavě barevný. Ale malý kousíček biodiverzity si dopřejeme i zde. Také rostliny z předzahrádky najdou své uplatnění v kuchyni nebo domácí lékárničce.
Sad – i zde se držíme v prvé řadě myšlenky permakulturního způsobu pěstování ovoce a zeleniny. V zeleninových záhonech a sadu se snažíme dodržovat pravidla vhodných partnerů a zásady prevence a ochrany prostřednictvím vhodných bylin a květin.
Skalka – věřte, že i tady lze náš princip uplatnit, měsíční jahody nebo kvetoucí pažitka vypadají ve skalce přinejmenším zajímavě a k tomu ještě poslouží v kuchyni.
Strana 1 z 2
- Začátek
- Předchozí
- 1
- 2
- Následující
- Konec