Nedá mi to nezmínit jak jsem pro nás smil vlastně objevila. Jak i napovídá jeho název přeložený z latiny „ Zlato slunce“ ,byla to opravdu asi nebeská vyšší moc. V začátcích mého rostlinovědění jsem zakoupila čtyři malé nekvetoucí rostliny u vědomí,že se jedná o levanduli. Jaké bylo moje překvapení když se místo fialových paliček objevila zářící žlutá sluníčka. Tedy mojí školácké chybě vděčím za tuto méně známou a přece tak zajímavou rostlinu. Její využití v lidovém léčitelství je opravdu velice široké. Stejně hezky však vypadá v bylinkovém záhonu, kde vytváří stříbřité ostrůvky nebo v suchých vazbách. A co víc i když se jedná jak se dočtete dále původem o rostlinu středomořskou ani mráz ji neskolí. Podle našich vlastních zkušeností jí její jemný kožíšek uchrání i před tuhým mrazem.

Původ, vzhled a popis rostliny:

Jinými názvy také italská slaměnka, nesmrtelka, curry-bylinka. Například názvu italská slaměnka vděčí tato rotlina tomu, že se dá obdivuhodně dobře sušit a po dlouhé roky si zachová svoji barvu a vůni. Nesmrtelka ji zase lidé pojmenovali na základě jejího nesmrtelného vzezření tedy tomu, že i v usušeném stavu vypadá stále jako živá. Smil je i symbolem lásky- nesmrtelné a věčné. Curry-bylinka jej zase lidé nazvali po jeho sladce- kořenité vůni představující směs něčeho mezi curry a šalvějí.Latinský název je zase odvozen od vzhledu jeho květů. Ty v plném květu září jako malá zlatá sluníčka. A opravdu domovinou této rostliny jsou slunečné regiony středomoří. A to jaká síla se v ní přeměnou slunečné energie skrývá napovídá i to, že to v žádném případě, v protikladu ke svému vzhledu, není žádná křehotinka, nýbrž velice odolná, víceletá asi 30 cm polokeřovitá sametově-stříbřitá bylina, která nepohrdne ani vyprahlým, skalnatým a suchým podložím.

Zlatožluté okolíky jsou opravdovým divem přírody a jejích tajemství. Jedinečným způsobem uchovají sluneční sílu a energii ve formě éterických olejů. Již samotné vdechování vůně této rostliny má pozitivní vliv na psychiku a tělo.

 

Účinné látky a působení :

Co se účinných látek týče je hlavní, přesto však komplexní účinnou látkou silice , která se nejvíce vyskytuje v květech a potažmo celé rostlině a dále pak hořčiny a třísloviny. Destilací s vodní parou získaný éterický olej případně hydroláty jsou složité chemické sloučeniny velice ceněné v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Hojivé účinky smilu by pojmuly celou abecedu. Vyjmenujme ty hlavní. Působí antibakteriálně, antialergicky , antimykoticky, antisepticky , protivirově , čistí krev, dezinfikuje , zastavuje zánětlivé procesy, uvolňuje křeče, pročišťuje lymfatický systém, chrání játra a výčet by mohl pokračovat.Působí zvýšené vylučování žluče a močopudně.

                               

Způsob sběru a použití:

Květy sbíráme v poledne za suchého a slunečného počasí v období letních prázdnin. Jinak je možno rostlinu sbírat celoročně. Sušíme ve stínu při teplotě do 40°C.

Hlavní způsoby použití jsou vnitřně v nálevu. 1 polévková lžíce na 0,5 l vody. Nálev působí hojivě při zánětech a snížené činnosti žlučníku, při žlučových kaméncích, při nemocech horních i dolních cest močových a hromadění vody v těle. Zevně je možno používat například masti nebo koupele k hojení ran, při otocích ,exémech nebo mírnění bolestí po hmyzím píchnutí. Velice ceněná je terapie éterickým olejem.

 

Text + foto: vlastní

Zdroj: Natur&Heilen, Januar 2019

Naše rostliny v lékařství, MUDr. J.Korbelář a Z.Endris, Praha 1958

Joomla templates by a4joomla