Rostlina měsíce
Obyčejná nenápadná líska. V některých regionech pro svá lísková dvojčátka a další čátka nazývána také mnoholáskovníček. Tichou poštou to nemáme daleko k lískovníčku nebo chcete-li lísce. Botanicky jednodomý keř z čeleni břízovitých, vzácně strom s šedohnědou borkou.
V naprostém protikladu ke svému vzhledu byla však již našimi předky považována za jednu z nejhodnotnějších a nejuctívanějších rostlin. Právem. Který keř se může pochlubit tak širokou škálou využití a vlastností, pro něž snad nestačí ani všechna písmena abecedy.
Antibakteriální Účinky díky Silicím a Tříslovinám obsažených především v listech a kůře. Tyto látky uklidňují střevní peristaltiku při Zánětech střev a působí proti průjmu. Používá se také zevně v nálevu při kožních Vyrážkách a zastavení krvácení a uklidnění bolestí při hemoroidech.
Barvivo přírodního charakteru
Cestovní poživatina – výživná a maloobjemová
Dřevo vhodné zejména pro tvorbu Živých plotů a Lehkých podpůrných konstrukcí
E vitamín, který posiluje například elasticitu cév a mozkových buněk
Vysoká Fertilita - to znamená vysoká úrodnost a plodnost
Genialita rychlého množení
Hygroskopická rostlina - vhodná pro odvodnění podmáčených ploch, pomocí lískových virgulí se vyhledávají podzemní vodní zdroje
Chytré řešení pro krátkodobé vyplnění osázených zelených ploch
Ikonická rostlina – podle staré báje šla jednou Ježíškova matka nasbírat svému synkovi do lesa jahody. Jakmile však sehnula k jednomu z keříčků svá záda vyskočil na ni ze spánku vyrušený had. V pudu sebezáchovy se jal ženu pronásledovat. Ta si však věděla rady. Schovala se za lískový keř a počkala až had opět zaleze. V klidu pak sesbírala jahody a při zpáteční cestě vyřkla tato slova: „Tak jako mi dnes líska byla mojí ochranou a dobrým úkrytem, měla by být v budoucnu také všem lidem“. Proto je zelená lísková ratolest už od starých časů ochrana před hady a jinými plazivci. Bez ní do lesa nechoďte.
Jakostní vysokonutriční potravina - lískové oříšky a lískový olej jsou bohatým zdrojem převážně nenasycených mastných kyselin, podporujících obnovu buněčných stěn a jejich elasticitu a dále vitamínů skupiny B a stopových prvků jako draslík, hořík, vápník, zinek, železo
Kosmetické využití
Masážní olej - lehce vstřebatelný a posilující kožní tkáň
Nenáročný na pěstování
Oříšky
Pionýrská rostlina pro zpevnění břehů a hrází
Rychlý růst
Y to jen ten správný tvar lískové virgule. Podle starých spisů mají mít větve od spojení délku trojnásobku délky ukazováčku.
Stejně tak jako jsou tajemné její nenápadné samičí pupenům podobné květy s červenými nitkovitými čnělkami, je tajemná i mytologie spojená s Lískovou paní (paní Hasel). Ve středověku jí člověk svěřoval svá nejtajnější soužení. Ostatně všechny středověké stromy nesly ženská jména.
A byly jí připisovány téměř zázračné vlastnosti. Jakpak také ne. Ořezaný keř nebo větev se brzy opět zazelenají a v oříšku, kdo by neznal pohádku o Popelce, je ukrytý pravý výživový poklad. Obé pak bylo také symbolem plodnosti a nového života. Možná i proto, že větve zajistily rychlý zdroj tepla pro zimu a oříšky byly zase téměř celoroční velice chutnou a hodnotnou potravinou. Co je potřeba více pro nový život a přežití.
V Itálii a v Čechách nesměly oříšky chybět při žádné svatbě. Byly házeny na nevěstu a ženicha při svatebním průvodu.
Zvláštní symboliku měla i lísková dvojčátka. Jestliže byl jeden dvojčátkový oříšek společně sněden a druhý společně hozen přes ramena, dalo se počítat s harmonickým a láskyplným manželstvím.
A Ti, kteří to rádi přece jenom nápadnější, existují i červené variety lísky, které jsou opravdovým solitérem. Jejich krásné červené listoví září v zahradě po celý rok již z dálky.
Pozor by si ale měli dát alergici. Lískové oříšky patři k jedněm z nejznámějších potravinových a kosmetických alergenů. Stejné je to i s jejím pylem v období kvetení od února do půlky dubna!
Text + foto: vlastní
Zdroj: MUDr.J.Korbelář a Z.Endris, Naše rostliny v lékařství, SZN Praha 1958
R.Gebauer, Frau Haselin und Drecksaeck, Transit 2016
H.Kaeser, Naturkosm