Starší vydání občasníku
Užili jste si v tzv. pátém ročním období Masopůstu tolik legrace jako my? Doufáme, že ano…
My jsme si tento čas ještě zpestřili stáčením jablečného vína. Letos poprvé. I přesto, že si každoročně pitím nekonzervovaného vlastního moštu dopřejeme plnými doušky „očistnou jablečně-moštovou„ zůstalo nám něco nazbyt. Řekli jsme si tedy, co si zkusit vyrobit jablečné víno, to obsahuje také spoustu vitamínů, stopových prvků a pektinu (viz níže). Výsledek? Nad očekávání dobrý.
Tady je postup:
Jablečný mošt jsme nejprve nechali vybouřit - rychlý kvasný proces. Toto nastává zhruba po jednom až dvou týdnech po zmoštování (záleží na teplotě uskladnění, čím vyšší tím dříve dojde k vrcholnému bodu kvašení tzv. burčáku, teplota by ale neměla překročit cca 20 °C). Potom jsme demižon zazátkovali přes kvasnou rourku a nechali ve sklepě při teplotě cca 5-10 °C stát. V polovině února bylo hotovo, přes rourku už neprobublává žádný kvasný plyn. Obsah alkoholu 6,1%.
Teď se tedy jen pohodlně usadit do křesla, zažehnout nasbírané bylinky nebo pryskyřice (viz postup níže) vzít si k ruce misku s křížalami nebo kousek štrůdlu, zapíjet jablečným čajem nebo sklenkou jablečného vína a rozjímat. Tělo si hezky odpočine a vyčistí. Na Velikonoce se budeme opravdu cítit jako znovuzrození. Kdo se jarního rozpuku nemůže dočkat, může zkusit ten malý zázrak provést v malém o něco dříve. Postačí sklenice s víčkem a luštěniny podle chuti (viz Recept níže).
Tady je pár informací a receptů od Vezády.
Pektin
Chemicky polysacharid (polyuronid) je obsažen hlavně ve slupkách malvic a citrusových plodů. Jde o balastní látku. Z našich domácích plodin jsou nejznámějším zdrojem pektinu jablka. Pektin přispívá k regulaci peristaltiky tlustého střeva, snižuje krevní tlak a je močopudný. Přispívá k celkové regeneraci organismu. Používá se také ke konzervaci převážně marmelád. Dále je důležitý obsah polyfenolů v barvivu a aromatických látkách jablek. Tyto opět působí antibakteriálně a chrání buňky před volnými radikály.
Rostlina měsíce
Pelyněk černobýl – lat. Artemesia vulgaris
Sbírá se kvetoucí nať v srpnu až září. Ta obsahuje silici s hlavní složkou cineolem a thujonem a hořčiny. Rychle se suší ve stínu. Čerstvá rostlina odpuzuje obtížný hmyz. Udělejte si z ní repelentní kytici. Lze ji použít i jako koření k masu (podporuje trávení).
Tipy
Vykuřování pomocí bylinek, pryskyřic a dřeva
Vykuřování patřilo odpradávna v nejrůznějších formách a napříč kulturami ke každodennímu životu. K těm nejznámějším patří např. Delfská věštírna, kouření indiánské dýmky míru nebo kouř vycházející z komína Sixtínské kaple jehož barva napovídá zda byl již papež zvolen. Jde o spojení všech čtyř elementů země, ohně, vzduchu a vody.
Obvzvlášť použití pryskyřic (úžasný koktejl terpenů) včetně té nejvzácnější z kadidlovníku (Boswelia) nejenže prostor mysticky provoní, ale hlavně dezinfikuje. Stejně dobře lze ale vykuřování použít i ke konzervaci a provonění některých potravin. Například maso vykouřené bukovými hoblinami nebo jalovcovými větvemi získá na trvanlivosti a chuti.
Pokud jde o vlastní proces, jedná se o pomalou přeměnu kapalných a tuhých rostlinných látek na látky kapalné a tuhé rozptýlené v plynu (kouř) za pomocí tepla.
Bylin, koření, vzácných dřev a pryskyřic, které lze k vykuřování použít je na celou knihu. Zmíním jednu zajímavou domácí zapomenutou rostlinu přímo z čarovnými účinky. Mnozí ji považují za obtížný plevel – jde o pelyněk černobýl.
Recepty
Jablečné křížaly
Jablka i se slupkou nakrájíme podle obliby na kolečka nebo půlměsíčky. Jadřince odstraníme. Necháme sušit na mřížce nebo navlečené na niti za pokojové teploty cca 1 týden. Případně zbylé křížaly uskladňujeme ve vzduchotěsných nádobách v chladnu a suchu. Podle chuti připravovat průběžně nové.
Jablečný štrůdl
Suroviny:
listové těsto, jablka, loupané vlašské ořechy, skořice, cukr, vejce
Příprava:
Oloupaná jablíčka nakrájená na plátky klademe na listové těsto, dochutíme práškovou skořicí a cukrem. Zabalíme a pomažeme rozšlehaným vejcem. Po upečení poprášíme moučkovým cukrem.
Jablečný čaj
Suroviny:
jablečné slupky, celá skořice (nebo mletá podle chuti), hřebíček, voda
Příprava:
Slupky, které nám zbydou při přípravě štrůdlu povaříme krátce (cca 1 minutu) spolu s kořením a necháme do druhého dne uležet. Pak podáváme podle chuti teplý s kouskem citronu nebo i chladný jako osvěžující nápoj po cvičení. Nesladíme!
Klíčkový salát
Obsahuje pestrý koktejl enzymů, které urychlují trávení, stopových prvků (Mg,K) a vitamínů především A
Suroviny:
Čočka všech barev - připravena ke konzumaci do dvou dnů, jakmile se objeví klíčky, je šťavnatá a mírně nasládlá
Fazole mungo - křupavé, oblíbené pro svěží chuť, malí klíčenci jsou nejsladší, tlusté několik centimetrů dlouhé výhony bývají pro samostatnou konzumaci hořké
sůl, pepř, chili (podle chuti a nálady), cibule, kyselé okurky, čerstvý sýr, na ozdobení parmezán, majonéza
Zdroj:
Landapotheke 2/2016
Hildegard Medizin, K.h.Reger, 1993
Foto:
Vlastní P. Veselá/ P. Zábojníková