Starší vydání občasníku
Led(n)ové království pro zvířátka
Tak tady máme zase nový rok. Doufáme, že jste do něj vkročili všichni šťastnou nohou. Letos udělal pán Leden již od prvního dne svého kralování čest svému jménu a u nás vykouzlil přímo led(n)ové království. Trochu mu k tomu každým rokem také pomáháme. Nestříháme totiž zaschlé trsy trvalek a trav v okrasných záhonech a jezírku. Nejen že tím vytváříme přirozenou peřinku zatím spícím novým výhonkům a chráníme je tak před mrazivým dotekem Ledna a v jezírku tak vznikají přirozené průduchy, ale pokud začne čarovat, tak jako letos na začátku roku, změní se pak zahrada opravdu jako mávnutím kouzelného proutku v křišťálovou nádheru.
Doufáme také, že jako my budete hned od začátku roku myslet na živáčky kolem nás, kteří především v mrazivých dnech spoléhají trochu na naši pomoc. Ptáčkům můžete zpestřit jídelníček třeba jablíčkovým věnečkem a taková veverka při hledání oříšků v lískové kouli potěší nejen sebe, ale i vás. Pozorovat ji při tom je opravdu zábava.
Zkuste do své zahrady přilákat například paní a pána Sýčkovy. Od ledna do března si hledají místo pro založení rodiny a pokud se u vás jednou zabydlí, budou vám po léta věrní. Zhotovte jim soví přístřeší. Odmění se vám i tím, že se ve vaší zahradě určitě nebudete muset trápit nad odumřelými stromy a kytičkami, které je i dílem malých hlodavců. Právě tito jsou totiž pro Sýčkovy největší pochoutkou. Nemluvě o tom, že pozorovat sýčka je skutečné dobrodružství. Pokud vám to dispozice zahrady dovoluje, troufněte si i na přístřešek pro bažanty. Něžnější polovičky si zase mohou udělat radost výrobou plstěných figurek nebo třeba plstěného náhrdelníku. Návod jak na to všechno najdete jako obvykle v rubrice Tipy, nápady.
Ani v lednu nezapomeneme, že duše a tělo jedno jsou a poradíme vám pár receptů, které v mrazivých dnech zahřejí. A přidáme také jeden tip, který pomůže proti počínajícímu bolení v krku. Volba nemohla být jiná, rostlinou vydání se stala šalvěj. Její tuhé houževnaté listy jen tak nějaký mráz nespálí. Stejně tak se dá použít i jako přísada k sýrovým a masovým pokrmům, například brynzovo-šalvějovým taštičkám. Je silná a působivá. A po dobrém jídle se hezky zachumlejte v teploučku, popíjejte třeba šalvějový čaj a pozorujte zvířátka v led(n)ovém království.
Rostlina měsíce
Šalvěj lékařská - lat. Salvia officinalis
Ne každá rostlina je opředena tolika mýty a čarovnou mocí jako šalvěj a navíc tak celosvětově rozšířena. Její latinský název napovídá také dosti o jejich účincích. Salvare v překladu znamená hojit, respektive salvus v překladu znamená celit nepoškozený zdravý. Každý určitě zná i čarodějnou moc šalvěje přeslenité alias Babského ucha. A ani by to nebyli snad lidé, kdyby tuto rostlinu nezkulturnili a nerozvinuli do pestré šíře variet, jakoby připasované různorodosti lidského pokolení. Každý si určitě vybere. Prameny jich uvádí až 900, čímž se řadí mezi dvacet druhově nejpestřejších krytosemenných rostlin.
Recepty
Brynzovo-šalvějové taštičky
Suroviny na brynzovo-šalvějovou náplň:
cca 250 g brynzy, 1 čajová lžíčka smetany na zjemnění, cca 1 polévková lžíce nasekaných šalvějových listů, 1 vajíčko
Suroviny na taštičky (nudlové těsto):
cca 150- 200 g polohrubé mouky, cca 150-200 g hrubé mouky, 4 vajíčka, špetka soli
Šalvějový čaj
Snítku šalvěje (nejlépe čerstvé) přelijeme 250 ml vařící vody a necháme v přikrytém hrníčku asi 10 minut vyluhovat. Scedíme a pijeme 1x denně. Upravuje trávicí obtíže, při chorobách žlučníku a jater. Pije se také při zánětech horních cest dýchacích, ke zmírnění nočního pocení v klimaktériu a pubertě a při plicních onemocněních.
Tipy
Žvýkání šalvějových lístků
Utrhněte si pár horních lístků šalvěje a rozžvýkejte je. Uvidíte, že se vám při začínajícm bolení v krku náramně uleví. Denně rozžvýkejte asi 3 lístky (ráno, v poledne a večer). Kúru byste ale neměli dělat déle než 4 dny. Malým dětem doporučujeme spíše šalvějový odvar.
Filcování - plstění
Zkusili jsme letos poprvé techniku filcování - plstění suchou jehlou. A výsledek? Posuďte sami. Chytlo to doslova všechny.
Jablíčkový věneček pro ptáčky
Materiál: pevnější špagát, velká jehla s velkým okem, jablíčka
Postup: Navlékejte jablíčka na špagát jako korále. Nejméně použijte 5 menších jablíček. Jehlu protahujte vždy skrz jádřinec, budou pak na špagátě déle držet. Pokud jsou jablíčka větší nebo tvrdší použijte pro vytvoření otvoru pro jehlu nebozízek požadovaného průměru.
Budka pro Puštíkovy nebo Sýčkovy
Puštík obecný patří mezi naše menší noční dravé ptáky. Pokud si někde vybere místo k hnízdění, ke kterému dochází pravidelně v zimních měsících začátkem února až začátkem března, zůstavá mu pak po generace věrný. Nejen, že je prospěšný zahradě, ale je velice zajímavé ho sledovat. Pokud se chcete pokusit puštíka nalákat i do vaší zahrady zkuste to pomocí Puštíkovky (budky pro puštíky), kterou umístíte někde v odlehlém a klidném místě. Zde je návod jak na to.
Úkryt pro menší běhavce (koroptve, bažanty)
Materiál: cihly nebo tvárnice, dřevené desky (počet závisí na šířce zhotoveného přístřešku)
Postup: pokud vám to dispozice zahrady dovoluje, zhotovte v některém jejím klidnějším koutku úkryt pro menší běhavce. Vyskládejte na sucho vzestupně k jižní straně z cihel nebo jiného materiálu (tvárnice atp..) boční strany budoucího přístřešku se světlou šířkou asi 1,5 - 2 m. Zadní severní stěnu vyskládejte jen z jedné řady na plocho ložených cihel. Přes horní, jižní okraj cihel položte kolmo k jejich směru jednu pevnější desku. S přesahem si hlavu nelámejte, bude sloužit jako bidýlko. Nyní vyskládejte paralelně s cihlovými bočními stěnami stříšku, kterou zafixujte proti odfouknutí položením asi tří cihel. Pokud má přístřešek chránit před severákem pak je dobré dodržet jeho severojižní orientaci, přičemž výběh je situován k jihu.