salvej zimaNe každá rostlina je opředena tolika mýty a čarovnou mocí jako šalvěj a navíc tak celosvětově rozšířena. Její latinský název napovídá také dosti o jejich účincích. Salvare v překladu znamená hojit, respektive salvus v překladu znamená celit nepoškozený zdravý. Každý určitě zná i čarodějnou moc šalvěje přeslenité alias Babského ucha. A ani by  to nebyli snad lidé, kdyby tuto rostlinu nezkulturnili a nerozvinuli do pestré šíře variet, jakoby připasované různorodosti lidského pokolení. Každý si určitě vybere. Prameny jich uvádí až 900, čímž se řadí mezi dvacet druhově nejpestřejších krytosemenných rostlin.

Její síla však zůstává nehledě na vzhled vždy stejná. Už samotné kožovité odolné listy, které neskolí ani silný mráz něco napovídají o její síle, kterou je nám schopna předat. Pročišťuje tělo, zvyšuje obranyschopnost (salvin a cisrimaritin ničí bakterie, kyselina rozmarýnová působí protizánětlivě), zlepšuje zažívání. Z dalších obsahových látek je to 1,5 až 3% silice, která je směsí thujonu, salviolu, kafru, cineolu a borneolu a dále 4% tříslovin, saponinů, hořčin, oxyterpenové kyseliny, estrogenních hormonů a amidu kyseliny nikotinové, pryskyřic, vitaminů skupiny B, vitaminu P, minerálních a hormonálně účinných látek.

Svařené mléko se šalvějí  (1 lžička sušených nebo lépe čerstvých listů svařit se šálkem mléka a nechat asi 3 minuty louhovat) podporuje usínání. Můžete ji přidávat syrovou k sýrovým pokrmům, do salátů, do tepelně upravených masových pokrmů - zejména hovězí maso a ryby. Rozžvýkáním celých lístků potlačíte začínající bolest v krku, bolení zubů a dásní.

S dávkováním však opatrně. Souvisle by se neměla požívat déle než 2 týdny v měsíci.  Šalvěj obsahuje silici thujon, který by nám ve větším množství mohl způsobit potíže. Ve velkých dávkách působí totiž omamně, při delším špatném dávkování by naše zdraví i vážně poškodil. S pitím šalvějového čaje by měly být opatrné hlavně těhotné a kojící matky a osoby trpící nízkým tlakem.

Sbírají se především listy před a v době květu při přibývajícím měsíci (nejlépe při úplňku). Pokud se dále zpracovávají sušením pak provádíme sběr za suchého počasí.

Rozmnožování provádíme nejlépe řízkováním. Doba výsadby sazenicje na podzim nebo na jaře do řad ve zdálenosti 40 cm

 

 

Zdroj: Wikipedia.de

Anne Iburg - Přírodní medicína, REBO, 7.vydání 2010

Igor Vilevich Zevin - Ruský herbář, Fontána, 1980

Reinhard Schiller - Die Hildegard- Pflanzen- Apotheke, Benno

Dr.Mgr.Z.F.Klan - Léčivé rostliny v kultuře, Nakladatelství A.Reinwart v Praze

Foto: vlastní

 

Joomla templates by a4joomla