Starší vydání občasníku
Předvánoční dárky přírody
Už jsme jednou v našem předvánočním vydání psali o dárcích a jejich psychologických účincích. Myslím zajímavé je,že ty kterými nás příroda rok co rok obdarovává i v chladném podzimním, předvánočním čase jaksi vůbec nevnímáme. Řeč je o divoké zelenině a bylinkách. Pokud nebudete jen přirozeně věřit zkušenostem našich předků a přejete si čísla tak tedy vězte,že například obsah vitamínu C v planě rostoucí zelenině a bylinách je v průměru čtyřikrát vyšší než u kulturních rostlin. Zatímco například Kozlíček polníček má průměrný obsah vitamínu C zhruba 35 mg na 100 g, obsahují pampeliškové listy v průměru 115 mg na 100 g vitamínu C. A to není ještě zdaleka špičkový sprinter. Například všem známá kopřiva obsahuje v průměru 333 mg vitamínu C na 100 g a třeba méně známá Mochna husí až 402 mg na 100 g hmoty. Všechny tyto dárky přírody ale obsahují ještě mnoho dalších našemu tělu tolik prospěšných látek. Nemluvě o tom, že naši prapředkové moc dobře věděli, že hojivá síla rostlin spočívá v jejich celistvosti. Odborněji -nemá cenu se soustředit na jednotlivé komponenty jako například vitamín C, vitamínE nebo ß-karoten. Mnoho látek obsažených v zelenině nebo bylinkách jako například Flavonoidy, Polyfenoly Sulfidy nebo Karotenoidy jsou látky bioaktivní a působí optimálně a synergicky jen pokud jsou pospolu.
A propos v souvislosti s posledně jmenovanou účinnou látkou tedy karotenoidem mi nedá na tomto místě nezmínit, že je to právě on, jež je odpovědný za ty nádherné tóny žluté, oranžové ,červené až nafialovělé barvy, kterými nás rostliny uchvacují. Obecně existuje přes 600 různých červených a žlutých Karotenoidů. Mezi nejznámější patří Lycopin například v rajčatech, ß-karoten obsažený napříkld v červené řepě, Lutein obsažený kupříkladu v brokolici a Zeaxantin obsažený v zelené listové zelenině. Karotenoidy získávají potřebnou energii ze světla a chrání rostlinu před oxidativním stresem , který je způsoben přemírou UV-záření. Na stejném principu pak působí i v tělě živočichů, které chrání před agresivními oxydativními radikály.
Pokusíme se vám pár takových předvánočních dárečků nadělit na talíř již teď, včetně jednoho méně známého koření. Více si přečtěte jako vždy v oddílech Rostlina vydání, Recepty a Tipy.
Hezké prožití vánočních svátků plné dárků přírody a úspěšný vstup do nového roku 2019.
Vaše Vezáda
Zdroj: Quell 36, Léto 2015
Natuerlich, November 2014
Rostlina měsíce
Smil písečný lat. - Helichrysum angustifolium
Nedá mi to nezmínit jak jsem pro nás smil vlastně objevila. Jak i napovídá jeho název přeložený z latiny „ Zlato slunce“ ,byla to opravdu asi nebeská vyšší moc. V začátcích mého rostlinovědění jsem zakoupila čtyři malé nekvetoucí rostliny u vědomí,že se jedná o levanduli. Jaké bylo moje překvapení když se místo fialových paliček objevila zářící žlutá sluníčka. Tedy mojí školácké chybě vděčím za tuto méně známou a přece tak zajímavou rostlinu. Její využití v lidovém léčitelství je opravdu velice široké. Stejně hezky však vypadá v bylinkovém záhonu, kde vytváří stříbřité ostrůvky nebo v suchých vazbách. A co víc i když se jedná jak se dočtete dále původem o rostlinu středomořskou ani mráz ji neskolí. Podle našich vlastních zkušeností jí její jemný kožíšek uchrání i před tuhým mrazem.