Tipy
Jakoby to pro nás příroda už dopředu měla vymyšleno. Ale vlastně proč jakoby. Určitě. Vždyť ta hojnost, pestrost, barevnost a mnohotvárnost všech podzimních plodů (listy stélezelených rostlin jako jsou jehličnany nebo břečťan nevyjímaje) přímo vybízí vytvořit si nějakého toho podzimního dynínka (strašidýlko) ke zkrášlení okenní tabulky, dušičkový věneček nebo netradiční vánoční kytici a vánoční ozdoby.
Poradíme vám jaké nářadí si musíte přichystat a povedeme vás při výběru přírodního materiálu, ale fantazii určitě meze neklademe.
Tedy tady je návod na čtyři výtvory z mnoha možných
Strašidýlko Dynínek
Přírodní materiál: okrasná dýně, břečťanové listí a květy, šípky , bukvice, žaludy, lýko atp..
Další materiál a nářadí: tenký drát pro floristické práce, kleště, nůžky, nebozízky o průměru 2mm a 3 mm, případně lepidlo Herkules.
Postup: U krčku a zadečku vyvrtáme pomocí nebozízku malé otvory. Pokud budeme strašidýlka vyrábět na začátku listopadu můžete zkusit drát vpravit do dýňky i bez předvrtání otvorů (takhle brzy po sklizni jsou měkčí). Otvory protáhneme drát a na jeho zadečkové části upevníme například bukvici (omotáním drátkem). Tím zajistíme, že bude drát v dynínkovi po zavěšení držet. Na druhém konci drátu (na krčkové straně) vytvoříme očko k zavěšení například na okenní kličku. Nyní už se meze fantazii nekladou. My jsme strašidýlku například vytvořili z břečťanového listí a květů obleček. Hotovo!!!
Dušičkový věneček
Přírodní materiál: šípky, bukvice, žaludy, kaštany, celá oplodí turecké lísky, kdoulovce, plody mišpule, smrkové šišky a větévky, borovicové šišky a větévky, modřínové šišky a větévky, břízové větévky, okrasné dýně, břečťanové výhonky s listím a okvětím, šípky růže svraskalé, větvičky mahonie, oplodí hlohyně, výhonky stálezeleného zimolezu atp..
Další materiál a nářadí: tenký drát pro floristické práce, kleště, nůžky, nebozízky o průměru 2mm a 3 mm, případně lepidlo Herkules – viz Obrázky
Postup práce: Nejprve uvineme z břečťanových, březových nebo zimolezových výhonů věneček o požadované velikosti - obrázek č.1. Není to tak těžké jen je nutno použít čerstvý materiál, aby se nám výhonky příliš nelámaly. Zvládla to i moje 10-ti letá dcera – ten menší věneček na obrázku č.2. Do takto připraveného věnečku pak pomocí floristického drátu, který si vždy uštípneme na požadovanou délku upevňujeme přírodní materiál. Některé plody a oplodí se uchytí a drží svými háčky nebo trny i samy (například oplodí turecké lísky nebo bukvice). Šípky můžete třeba napíchnout na delší drátek a vytvořit tak tančící šípkovou Růženku- viz obrázek č.4
Netradiční vánoční kytice
Přírodní materiál: šípky, plody mišpule, smrkové šišky a větévky, borovicové šišky a větévky, modřínové šišky a větévky, břečťanové výhonky s listím a okvětím, šípky růže svraskalé, větvičky mahonie, oplodí hlohyně, výhonky stálezeleného zimolezu, větvičky cesmíny atp..
Další materiál a nářadí: tenký drát pro floristické práce, floristická hmota kleště, nůžky, nebozízky o průměru 2mm a 3 mm, případně lepidlo Herkules – viz obrázek č.1, lýko a přírodní motouz
My jsme pro naši kytici použili výhony břečťanu a šípky. Symbolizují barvy zrozené naděje (zelená) a smrti (červená).
Netradiční vánoční ozdoby
Přírodní materiál: šípky, celá oplodí turecké lísky, kdoulovce, šípky růže svraskalé, bukvice, oplodí hlohyně, na kolečka nakrájené velké citrusové plody (grapefruit, pomelo)
Další materiál a pomůcky: velká jehla, pevná režná nit, pevnější motouz, tenký drát pro floristické práce, floristická hmota, kleště, nůžky, nebozízky o průměru 2mm a 3 mm, případně lepidlo Herkules – viz obrázek č.1, lýko a přírodní motouz, pletací jehlice č.4
Postup práce:
Vánoční šípkové náhrdelníky: vyrobíme navlékáním na nit požadovaný počet menších šípkových náhrdelníků
Vánoční krápníky z turecké lísky: dvě oplodí turecké lísky upevníme na delší kus lýka jeden za druhým
Vánoční koule z plodů hlohyně: nejprve protáhneme floristickou hmotou lýko, které na spodní straně zafixujeme například bukvicí. Na horní straně pak vytvoříme z lýka oko pro zavěšení, celá oplodí hlohyně napichujem do floristické hmoty a vytvoříme tak velké vánoční koule (pokud máte různobarevné druhy pak vyrobíte pestřejší koule)
Vánoční kdoulovcovo-bramborový řetěz: z kdoulovců a malých brambůrek si vyrobíme kdoulovcový řetěz nebo také náhrdelníky navlékáním na pevnější motouz, pro navlékání si musíme do kdoulovců a brambor vyrobit tunýlek za pomoc nebozízku a pletací jehlice (při propichování pracovat vždy ostrou špičkou od těla)
Vánoční placky z velkých citrusových plodů: pro tuto vánoční ozdobu si musíme materiál připravit předem, z grapefruitů nebo pomela nakrájíme tlustší placky a necháme usušit, pomocí jehly a režné nitě nebo lýka pak vytvoříme visací vánoční ozdobu
Výsledkem vás překvapíme o Vánocích. Nezapomeňte si 26.12. otevřít naše stránky