Tipy
Jak je zmíněno v článku o lísce (oddíl Rostlina vydání) byly jí v minulosti pro její vysokou životaschopnost a rychlou obnovitelnost připisovány až zázračné síly. Této její robustnosti můžeme dobře využít při zpevňování svažitých terénů nebo břehů vodních ploch. Elegantním řešením je využití lískových prutů a větvoví po pravidelném prosvětlovacím podzimním nebo jarním ořezu lískových keřů. Náš návod je rámcový. Nemusíte se striktně držet uvedených měr.
Materiál:
1. potřebný počet lískových prutů zbavených postranních větviček o průměru cca 4 cm a délce cca 2 m (délka prutů je odvislá od požadované výšky živého plotu)
2. lískové větvoví z ořezu
Postup založení plotu:
Lískové pruty zapíchneme jejich širší částí minimálně 20 cm do země v asi 1 m odstupech. Stejným postupem vytvoříme i protilehlou stranu plotu. Odstup mezi protilehlými stranami - šířka vytvářeného plotu, je individuální. Z hlediska funkčnosti však minimálně 0,5 m. Po jarním ořezu (nebo po namočení prutů ze zimního ořezu) můžeme provést i obloukové zapíchnutí . V tomto případě postupujeme tak, že nejprve zapíchneme prut jeho širší částí do země, ohneme jej a jeho špičku opět zapíchneme do hlíny - Obrázek č.1. Oblouky na sebe mohou buď navazovat nebo se křížit. V případě, že chceme vytvořit křížení oblouků, musíme druhý prut zapíchnout v polovině vzdálenosti mezi zapíchnutým koncem a špicí prvního ve zpětném směru (o krok zpět) a třetí a všechny následující vždy širší částí prutu do místa kde je zapíchnuta špička předpředcházejícího – tedy např. třetí širší částí prutu do místa kde zapíchnuta špička prvního - Obrázek č.2.
Do vzniklého prostoru mezi protilehlými stranami pak vrstvíme jemnější větve z ořezu, optimálně ve směru vedení plotu. Pomocí silnějších větví vytváříme podél stran a uprostřed plotu jeho kostru tenčí větve se snažíme vtlačovat tak, aby se vzájemně propojily. Již po pár měsících se můžeme kochat novými lístky na zahřížených prutech, dobré to znamení, že se nám plot ujal. Uvedený postup je vhodný zejména pro zpevnění břehů vodních ploch a všude tam kde je přebytek vlhkosti, kterou má líska tak ráda.
Benjes živý plot je nejenom nenáročný na údržbu, ale i praktický. Sestříhávané větvičky mohou neustále sloužit pro jeho výplň nebo ozelenění jeho vyholených částí. Ocení jej také naši opeření přátelé, pro které bude představovat bezpečný domov. Pokud přeci jen po sestřihu zbydou nějaké větve nazbyt, určitě je využijeme na letní táboráček, na podpal nebo třeba jako mezivrstvu do kompostu. A vzniklý popel se zúročí buď jako výborné hnojivo nebo třeba na Popelčin kouzelný oříšek (viz další Tipy ).
Jak už bylo uvedeno jde o rámcový návod. Těsně po založení může plot vypadat například i takto.
Text + foto: vlastní