Někdy se to tak prostě stane a je potřeba „opečovat“ příliš vzrostlý strom, což se většinou provádí buď celkovým pokácením nebo ve sporném lepším případě redukcí jeho koruny, ponecháním torza, či vysokého pařezu. Ze zahradnicky-architektonického ani arboristického hlediska nic pozitivního. Zahradní architekt namítne, zohyzdí to celkové zahradní pojetí a arborista bude asi souhlasit a ještě dodá, že to může narušit stabilitu stromu. Pokud se však týče biologicko-dynamických zahrad stojí za zvážení zkusit tento zásah do života stromu a jeho okolí trochu zjemnit. Po posouzení faktorů pro a proti lze v klíčku odstraněné koruny stromu založit základy pro ptačí hnízdo. Jak na to vám popíšeme v následujícím textu.

Chtěli bychom upozornit, že zakládat hnízdo lze jen na živých a stabilních stromech. Po letech mohou hnízda (zejména ta čapí) nabýt na rozměrech a na hmotnosti. U mrtvého stromu by hrozilo jeho spadnutí.

Při všech činnostech, tedy při posouzení vhodnosti stromu k založení hnízda i při jeho samotném zhotovení Vám nabízíme své služby. Stačí se obrátit na našeho arboristu Slávka. Stejně jako obstál při výzdobě Vánočního stromu (viz. vydání Listopad - Prosinec z roku 2016) obstál i při zakládání hnízda.

Popis zhotovení:

1. V základě odstraněné koruny připevníme asi 8 větví o průměru cca 8 cm (použijeme k tomu odřezané větvoví z koruny stromu) tak, aby vytvořily zhruba kruhovou základnu pro položení vystýlky hnízda.

čapí hnízdo

čapí hnízdo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Poté si na zemi z jemných větviček pomocí špagátu a vázacího drátu zhotovíme vystýlku. Měla by mít o něco menší průměr než základna hnízda.

čapí hnízdo

 

 

 

 

 

 

3. Provedeme připevnění vystýlky pomocí vázacího drátu k základně hnízda.

A teď ať si už budoucí osadníci poradí sami. Zajímavé je je při tom sledovat. Třeba k Vám přiletí i čáp.

 

Text + foto : vlastní

Joomla templates by a4joomla