Tipy
Zde přinášíme návod na zhotovení tří různých druhů březových košťát(ek). Od toho nejjednoduššího po složitější. Záleží jen na vás jaký typ a postup zvolíte.
Základní materiál:
březové větve o délce zhruba 1,5 m a dolní šířce větvičky asi 1 cm, konopný provázek nebo vázací drát (2 mm)
Nářadí, pomůcky:
zahradnické nůžky, nůžky, kleště, konopný provázek, vázací drát (cca 2 mm)
Postup:
Jednoduché masážní (saunové) košťátko
Tak tady si můžou pohrát hlavně děti. Nechte je ustřihnout asi 5-10 březových prutů a ty pak svázat konopným provázkem. Horní zahončení větviček nezastřiháváme. I takové jednoduché košťátko svůj masážní účel splní. Používat samozřejmě na holé tělo. Pokud má vydržet déle měkké a svěží pak jej dejte do vody. Potěší vás také vyrašením mladých březových lístků. Při šlehání dochází nejen k prokrvení příslušných tělních partií (hlavně nohou a hýždí), ale také částečně k vstřebávání účinných látek obsažených v březové kůře kůží.
A taky co si budeme povídat, taková dětská honička s košťátky prověří i charakter. Poťouchlým zlíkům je hra zakázána.
Vázané košťátko masážní (saunové),krbové
5-10 březových prutů zbavíme v jejich spodní části postranních větviček, vyrovnáme vedle sebe do plůtku tak, aby měly v jednom zvoleném bodě úchopu zhruba stejný průměr. K prutu, který leží na levém okraji přivážeme zhruba ve vzdálenosti 30 cm od spodní části prutu provázek a postupem jako u tkaní provlékáme provázek střídavě mezi jednotlivými proutky směrem doprava a dolů (viz obrázek č. 1 a 2).
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Stejným postupem pak vyvážeme úchop košťátka zprava nahoru (viz obrázek č. 3), přičemž začínáme v pravém horním rohu úchytové rohože. Poté zarolujeme vzniklou „rohož“ úchopu a omotáme ještě provázkem, případně tenčími, zbylými březovými proutky (viz obrázek č. 4 ). Poté provedeme konečné zakrácení dolních a popřípadě i horních větviček. Pokud budeme vázané košťátko používat jen k masážním účelům pak ponecháme horní větvičky tak jak přirozeně vyrostly. Pokud budeme košťátko později (nebo ihned) používat k zametání krbových nečistot pak horní větvičky zakrátíme zahradnickými nůžkami na požadovanou délku a jemnost (hrubost) metací části košťátka (viz obrázky č. 5 a 6)
obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6
Nové koště dobře mete
25-30 březových prutů zbavíme v jejich spodní části postranních větviček a kůry a vyrovnáme vedle sebe do plůtku tak, aby měly v jednom zvoleném bodě úchopu zhruba stejný průměr. Poté provedeme zakrácení spodní části prutů do stejné délky. Pomocí vázacího drátu a kleští pak koště na pěti až šesti místech podle tloušťky použitých průtů svážeme do koštěte. První úvaz provedeme ve střední části prutů a pak pokračujeme s úvazy střídavě vždy dolů a nahoru. Po dokončení práce jsou pak dva úvazy na úchopu koštěte a tři v metací části koštěte (viz obrázek). Podle potřeby provedeme ještě zarovnání dolní části prutů.
Zdroj + foto: vlastní