Rostlina měsíce
O břečťanu by se také dalo napsat hodně. Vyberu jen tu mystickou symboliku, která se hezky hodí k podzimním a zimním večerům. Již první věřící křesťané pokládali mrtvé na břečťan a ty, kteří se na víru neobrátili na cypřiš. Kdo je pokřtěn stává se nesmrtelným, nepokřtění ztrácí naději na zmrtvýchvstání stejně jako cypřiš, který jakmile jednou opadne už nikdy nedoroste. Jde tedy o symbol věčného života „ Jak v životě tak i ve smrti“. Břečťan symbolizuje, že duše žije i když už je tělo mrtvé.
Protože břečťan potřebuje ke svému růstu oporu o kterou se ovíjí, je také už od starověku symbolem pro přátelství a věrnost. Ve starém Řecku dostával snoubenecký pár tuhle stálezelenou rostlinu jako symbol pro věčnětrvající věrnost.
Břečťan je často spojován také s bohy vína. Stejně tak jako ve starém Egyptě (Osiris) tak také ve starém Řecku (Dionysos) a Říme (Bacchus) platil také jako symbol jasnosti a veselí.
Osm univerzit na východním pobřeží USA tvoří takzvanou Ivy League (v překladu Břečťanovou ligu ), která zahrnuje také několik světově nejuznávanějších univerzit (mezi jinými Harvard a Yale). Jméno je nejspíše odvozeno od toho, že mnoho z těchto vysokých škol stojí už velice dlouho a jsou porostlé starými mohutnými břečťany. Mimo to patří na některých z těchto škol už ke zvyku, že je při akademických ceremoniích zasazen.
Pověry a staré zvyky
Ve Westfálsku braly dívky o třetí postní neděli k sousedům břečťanové věnečky, které věšely nad pec, aby tak přinesly do domu Jaro.
Jako orákl rostlina (tedy rostlina, která může zprostředkovat kontakt s vyšší instancí) by měl být břečťan použit 24. února. V noci tancují dívky při svitu loučí a hází břečťanové a slámové věnce do vody. Při tom musí zkusit za svými zády jeden věnec chytit. Břečťanový věnec znamenal štěstí a lásku a měl přinést ještě v témže roce svatbu. Slaměný věnec znamenal neštěstí.
Stejně tak bylo věštěno o Ondřejově noci dne 30. listopadu. Do misky s vodou se hodily dva břečťanové listy, tak aby plavaly na hladině. Jestliže byly listy příštího rána spojeny pak to znamenalo svatbu ještě v témže roce. Jestliže plavaly oděleně jeden od druhého pak se muselo ještě déle čekat.
Břečťan obsahuje
Ve všech rostlinných částech břečťanu jsou obsaženy jedovaté látky. Známé jsou to α-Hederin (Triterpensaponin), který se může tvořit odbouráváním z Hederasaponinu C ( 80% obsahu) a Falcarinol.
Otravu mohou způsobit již 2-3 bobulky. Příznaky jsou pálení na hrudi, průjem, bolení hlavy, zvýšený puls, křeče. Časté jsou také kožní vyrážky způsobené reakcí Falcarinolu s proteiny kůže při kontaktu s rostlinou.
Výluhy z listů obsahující nižší dávky uvedených látek, nacházejí použití jako uklidňující prostředek při onemocněních horních cest dýchacích, křečovitém a dráždivém kašli. Při vyšších dávkách ale působí opět dráždivě na sliznice. Ponechte tedy jejich přípravu a dávkování lékárníkům.
V lidovém léčitelství je doporučován břečťanový obklad při nervových bolestech. Opět pozor!! U citlivých jedinců může dojít k dermatitidě.
Tip: Pokud chcete, aby se vaše chatka, zeď nebo třeba pergola stala skoro neviditelná pak ji nechte porůst břečťanem. Jen je potřeba již při projektování počítat s jeho váhou. Jde o popínavou rostlinu, která se pne po opoře a po několika desetiletích se rozroste do obřích rozměrů. Odmění se vám za to ale stálezelenou barvou, zimními květy a v neposlední řadě tím, že opravdu dobře tepelně izoluje. Jen pozor celá rostlina je jedovatá!!
Zdroj: Wikipedia.de
Foto: vlastní