Suroviny:

hrst smrkových mladých výhonků ne šištiček, vepřové sádlo

Doba doporučeného sběru: Pokud chceme použít masti převážně pro úlevu chodidel a dolních partií nohou pak provádíme sběr buď při soupajícím měsíci ve znamení Ryb (letos 6.6. a 7.6.) nebo při stoupajícím měsíci ve Vodnáři (letos 3.6-5.6)

Pro úlevu při dýchacích problémem a rýmě pak při stoupajícím měsíci ve znamení Býka (10.6.-11.6.) a v listovýh dnech Raka (14.6-15.6)

Obecně se hodí pro sběr všech bylin obzvláště čas úplňku a měsíce ve Štíru (letos 27.5-29.5)

Postup přípravy:

Do rozehřátého vepřového sádla vhodíme čerstvé býlí a krátce a „smažíme“. Základní pravidlo pro přípravu všech druhů mastí zní. Restujeme asi tak dlouho jako řízek.

Poměr bylin a sádla je vždy asi tento. 2 hrsti býlí a jedna marmeládová sklenice sádla a pro přípravu masti se nejlépe hodí dny stoupajícího měsíce. Vždy však platí vyvarujte se při přípravě mastí dnům Panny a Ryb.

Horký tuk s bylinkami pak necháme na chladném místě do dalšího dne (24 hodin) stát. Příštího dne jemně ohřát do zkapalnění a přes síto nalít do vymytých a propařených sklenic. Skladujeme v chladu a temnu.

Při přípravě je vhodnější použít emailové nádobí (nebo varné sklo) a dřevěné měchačky.

Použití:

Mast se výborně hodí k promazávání unavených plosek nohou a lýtek a k dezinfekci chodidel. Dále jako úleva při nachlazení a dýchacích potížích k promazávání hrudních partií.

 

Text + foto: vlastní

Zdroj: J.Paungger, T.Poppe, Vom richtigen Zeitp

Joomla templates by a4joomla